Macaristan

Macaristan

Macaristan, Orta Avrupa'da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan birçok değeri  ve güzelikleri olan bir Ülkedir. Başlıca turistik merkezleri Budapeşte, Balaton Gölü ve çevresi ve Tuna Virajı'dır. Her yıl yaklaşık  milyonlarca turist ülkeyi ziyaret ediyor. - Büyük Ovası, Güney büyük Ovası ve göl tisza bölgesi. Ülke birçok yıllık sanat festivaline, etnografik, turistik ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.
UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak tanınan Budapeşte'nin manzaraları, Tuna kıyısı ve Buda Kalesi bölgesinin yanı sıra Andrássy Caddesi ve tarihi çevresinin manzarasıdır.
Başkentin diğer birçok cazibe merkezi arasında uluslararası anıtlar, kiliseler, saraylar (Buda Kalesi), antik, Ortaçağ ve Türk zamanları (Gül Baba'nın mezarı) ve Barok (Aziz Stephen Bazilikası) bulunmaktadır. Özgürlük Heykeli kamu heykelleri (Zincir Köprü) birçok uluslararası koleksiyon da dahil olmak üzere Klasik Ulusal Müze, Romantik Pesti Vigadó, Neo-Uygulamalı Sanatlar Müzesi Rönesans Macar Devlet Opera Binası, Etnografya Müzesi, eklektik ve Art Nouveau tarzı, kamu binaları ve evlerin yanı sıra müzeler ve galeriler tarihi köprüler ve çok sayıda ve anıt (Milenyum Anıtı).
Ülkenin birçok yerleşim yerinde Ortaçağ kiliseleri, Romantik kaleler ve kale müzeleri bulunmaktadır.

BUDAPEŞTE
Orta Avrupa’nın en etkileyici en güzel şehirlerinden kabul edilen Budapeşte,  Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna Nehri’nin karşılıklı iki kıyısını kaplayan Buda ve Peşte şehirlerinden meydana gelmiştir.
Budapeşte sürprizler ve heyecanla dolu bir şehir. Canlı merkezi, güzel parkları, efsanevi nehri, Buda ve Peşte'yi birleştiren Köprüleri, kilise kuleleri ve cezbedici termal kaplıcalarıyla insanı baştan çıkarabilecek bir güzelliğe sahip.
Dünyanın en heyecan verici şehirlerinden biri olan Budapeşte keşfedilmeyi bekleyen birçok gizli bölgelere sahip tekrar tekrar gidilmesi gereken bir büyüleyeci şehir.

ESTERGON
Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin 60 km kuzeybatısında, Tuna Nehri kıyısında yer alan Estergon Kalesi Tuna Nehri’ne hakim bir tepede, stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca bölgenin en önemli yapılarından biri olmuş.

Tarihi geçmişi 10. yüzyıla uzanan kale, 1241’deki Moğol istilasına kadar Macar Krallığı’nın idari ve dini merkezi olmuş bir yapı. Bu yönüyle Macar tarihinde de özel bir yeri bulunan kale, 140 yıldan fazla Osmanlı hâkimiyetinde kalmış.

Kale, Budapeşte’den Tuna Nehri boyunca Szentendre ve Visegrád’ı geçtiğinizde, şahane manzaralar eşliğinde ulaşabileceğiniz Estergon kentinde yer alıyor. Macaristan’ın eski başkenti olan şehir, kalenin haricinde pek çok tarihi yapıyı da barındırıyor.


Visegrad